11 września 2013

Lothar J. Seiwert, Horst Mller, Anette Labaek-Noeller: 30 minut nauki zarządzania czasem dla ludzi chaotycznych


Tę książkę dostałam w prezencie, domyślam się, że w związku z moją tendencją do robienia kilku rzeczy na raz.
Jest to oczywiście poradnik przeznaczony dla osób niezbyt uporządkowanych. Autorzy we wstępie przedstawiają różnice pomiędzy prawymi i lewymi półkulowcami. W zależności od tego, która z półkul mózgowych jest u człowieka aktywniejsza, można podobno stwierdzić, czy przejawia on większe skłonności do analizowania, czy do syntetyzowania. Równocześnie istotne jest to, że autorzy tej publikacji, stronią od sztywnego etykietowania ludzi, raczej starają się zarysować pewne możliwości, bez upierania się przy swoim. 
Jak w tytule, w dalszej części książki znajdziemy kilka technik skutecznego zarządzania czasem. Ciekawe wydało mi się zastosowanie techniki Mind Mapping'u (mapy myśli) do rozrysowania sobie planu dnia. Ciekawe z tego powodu, że jest to technika dosyć niekonwencjonalna. Natomiast czy skuteczna? Co do tego mam pewne wątpliwości. Mapy myśli jak najbardziej sprawdzają się w sytuacji, gdy trzeba się nauczyć czegoś na egzamin. Niemniej jednak rozrysowywanie w ten sposób planów dnia, wydaje mi się zajęciem kompletnie zbędnym. Myślę, że stosując tą technikę więcej czasu może nam zająć rysowanie, niż realizowanie wyznaczonych podpunktów. 
Oceniam tę książkę jako średnią, częściowo z tego powodu, że na wszystkie poradniki tego typu patrzę sceptycznym okiem, a częściowo z powodu języka, który jest dość ubogi. Jeśli jedziecie w zatłoczonym pociągu, albo jesteście akurat w miejscu, w którym trudno się skupić, to polecam sięgnąć po ten poradnik, czyta się go bardzo lekko i szybko, właśnie z powodu języka. Jednakże tzw. lekkie czytanie nie zawsze jest atutem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.