19 września 2013

Czysta Anarchia - Woody Allen

WYDAWNICTWO: REBIS

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ Woody Allen należy do grona moich ulubionych reżyserów. (Najbardziej przypadł mi do gustu wczesny okres jego twórczości, czasy Love and Death i Annie Hall.) Osobiście uważam Allena, nie tylko za reżysera, scenarzystę, komika, ale również myśliciela, filozofa, który w swoich filmach stara się przeforsować nawet te najdziwniejsze ze swoich poglądów.

Czysta Anarchia to zbiór allenowskich opowiadań. Oczywiście, wszystkie mają formę intelektualnej komedii, z charakterystycznym dla tego autora, daleko posuniętym czarnym humorem.

Myślę, że czytelnikom obcującym z filozofią, przypadnie do gustu opowiadanie pod tytułem Tako jadał Zaratustra. Jest to satyra, z odwołaniem do znajdującej się pośród klasyków filozofii, książki autorstwa Nietschego, Tako rzecze Zaratustra

W książce znajdziemy stałe elementy twórczości Allena, to znaczy, odwołania do filozofii, psychologii, seksualności, akcenty żydowskie, i o ile dobrze pamiętam, również stały element dominujący w filmach tegoż autora, mianowicie... Problemy z zaparkowaniem samochodu, tudzież czegoś innego, co akurat służy jako pojazd. 

Książkę polecam, radzę czytać przy dźwiękach Allenowskiego jazzu, ponieważ to dodaje jej jeszcze większego klimatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.