10 stycznia 2015

O tolerancji - Michael Walzer

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kategoria: Socjologia, Politologia
Strony: 147
Ocena: 10/10

Od nowego roku, wprowadzam w życie moje nowe postanowienia blogowe. Dotychczas recenzowałam tylko niektóre z przeczytanych przeze mnie książek. Postanowiłam w roku 2015 recenzować każdą, jaką uda mi się przeczytać. Niezależnie od kategorii, niezależnie od tego, czy jest to książka wypożyczona z biblioteki, kupiona, czy otrzymana od wydawnictwa. W tej chwili, jest taki okres, że oczekuję na wysyłkę książek z kilku wydawnictw, więc w międzyczasie również czytam książki, albo te, które posiadam, albo wypożyczone z biblioteki.

Dlatego na dzisiaj polecam książkę Michaela Walzera "O tolerancji". Współcześnie wiele grup domaga się tolerancji, ale czy potrafimy powiedzieć, czym ona właściwie jest? Czy posiada wiele różnych form? Czy przejawia się zawsze w ten sam sposób?

Jakby to napisał św. Tomasz: "Wydaje się, że nie..." 

Michael Walzer wymienia pięć sposobów rozumienia pojęcia tolerancji. Przy czym, uważa, że nie powinniśmy się ograniczać do owych pięciu, ale raczej uznać je za najbardziej powszechne sposoby ujmowania tego zagadnienia. Następnie opisuje rodzaje rządów, które jego zdaniem najbardziej sprzyjają  rozwijaniu się tolerancji oraz przechodzi do przedstawienia problemów praktycznych związanych z poszczególnymi formami rządów.

Książka, choć krótka jest niezwykle interesująca. Po jej przeczytaniu, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w rzeczywistości, w żadnej z wymienionych przez Walzera form rządów, tolerancja nie realizuje się w żaden sposób. Jest ona tylko swego rodzaju postulatem, który ludzie starają się realizować, w sposób korespondujący z zastanymi warunkami środowiskowymi, społecznymi (obyczajami, modelami życia, tradycją kulturową itd.). Czy tolerancję można różnie rozumieć? Czy jest ona takim samym pragnieniem każdego z nas, a różne są jedynie jej przejawy? 

Nie wiem. Jednak, spojrzenie Walzera jest dla mnie interesujące, zaś przykłady, którymi się posługuje, skłaniają do dalszej refleksji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.