19 lutego 2015

How to stop worrying - Lucy Stanmore

Wydanie: Kindle Edition
Kategoria: Poradniki, Psychologia
Strony: 19
Moja ocena: 8/10

Kolejny minibook powszechnie dostępny na Amazonie. Szczególnie polecam ludziom zabieganym, którzy nie mają czasu na czytanie dłuższych lektur, a chcą dowiedzieć się czegoś sensownego.

Autorka książki poleca osobom zamartwiającym się wiele trików i sztuczek, powszechnie stosowanych w terapii poznawczo-behawioralnej. Postaram się jednak nie wdawać w szczegóły, ponieważ ebook jest dosyć krótki, więc bardzo łatwo go zaspoilerować.

Ludzie często zamartwiają się różnymi rzeczami, jedni mniej, inni bardziej. Jednak samo zamartwianie się nie jest konstruktywne i często powstrzymuje nas od działania, a również oddala od rozwiązania naszych problemów. Przede wszystkim, warto zadać sobie pytanie, po co się martwimy? Nie "dlaczego" ale "w jakim celu". W drugiej kolejności warto spytać, czy rzeczywiście mamy wpływ na przedmiot naszego martwienia. Często martwimy się przecież rzeczami, na które w ogóle nie mamy wpływu. Zatem nasze zmartwienia są nieracjonalne. Autorka książki doradza, abyśmy dokonywali racjonalizacji swoich zmartwień, to pomoże nam spojrzeć na sytuacje i nas samych, trzeźwym, obiektywnym okiem.

Nie spodobało mi się jednak to, że autorka zbyt mocno podkreśla rolę pozytywnych myśli w eliminowaniu bezsensownego zamartwiania się. Rzeczywiście, dostrzeganie pozytywnej strony życia jest ważne, ale bardzo łatwo jest popaść z jednej skrajności w drugą. Zarówno nadmierny pesymizm, jak i nadmierny optymizm są czymś niezdrowym i szkodliwym, nie prowadzą do równowagi. Nie można leczyć jednej skrajności, drugą.

Minibooka polecam jako godnego uwagi, ale polecam zdroworozsądkowe czytanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.