28 marca 2015

Człowiek nietoperz - Jo Nesbo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Kategoria: Kryminał
Strony: 344
Moja ocena: 9/10
Po przeczytaniu tej książki zaczynam rozumieć na czym polega fala zachwytu nad norweskimi kryminałami. Zwykle w takich przypadkach stwierdzam, że nie ma się czym zachwycać, bo bestsellery często mają to do siebie, że są niewiele warte. Jednakże, w przypadku tej historii wybór mas był całkiem sensowny. 

Jak wiadomo, nie lubię kryminałów. Powodem nielubienia nie jest ogólna niechęć do tego typu literatury, ale fakt, że wielokrotnie trafiłam na bardzo wiele niedorzecznych opowieści, które nadają się na podpałkę do grilla, albo na papier do zawijania ryb. Na szczęście, z książką Nesbo jest zupełnie odwrotnie.

Właściwie to, co pozostało we mnie po lekturze tej książki, to bardzo dobre wrażenie. Nie powiedziałabym, że akcja powieści jest dynamiczna, choć piszą tak na odwrocie książki. Wręcz przeciwnie, fabuła rozwija się dosyć powolnie, nawet powiedziałabym, że w tempie "spacerowym". Jednakże nie jest to wadą tej książki, raczej czyni opowieść bardziej naturalną. Podoba mi się również pomysł z tytułami rozdziałów, które przypominają szybkie zapiski w notesie. Język powieści jest naprawdę zadowalający i zasadniczo trudno się do czegoś przyczepić. Podoba mi się styl tego autora, choć nie powiem, żeby wzbudził we mnie jakiś wielki zachwyt.

Podoba mi się cały koncept tej historii i pojawiająca się w niej nietoperzo-wampiryczna symbolika, która kilkakrotnie skojarzyła mi się z zespołem Bauhaus. Nawiązania do ballady Nicka Cave'a "Where the wild roses grow", nadają tej historii specyficzny i intrygujący klimat.
Poza tym, naprawdę sympatyzuję z poczuciem humoru autora. Uważam, że jest to książka godna przeczytania, choć nieczęsto zdarza mi się polecać kryminały.

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię kryminały i thrillery, a po powieści tego autora mam zamiar sięgnąć już od dawna, ale jeszcze jakoś mi się nie złożyło. Wartościowa notka :)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.