6 marca 2015

Rewolucja rosyjska. Trzy pytania - Richard Pipes

Wydawnictwo: MAGNUM
Kategoria: Historia
Strony: 116
Moja ocena: 8/10

Ta książka trafiła na "stosik do przeczytania" zupełnie przypadkowo. Jest to moje pierwsze spotkanie, ze znanym historykiem, Richardem Pipesem, ale na pewno nie ostatnie.
Nie mogę powiedzieć, żeby do gustu przypadła mi okładka, według mnie jest zbyt krzykliwa i wyglądem przypomina raczej teorio-spiskową broszurę, ale na szczęście "nie ocenia się książki po okładce".
  
"Rewolucja rosyjska. Trzy pytania" jest dopełnieniem dwóch poprzednich prac Richarda Pipesa, "Rewolucji Rosyjskiej" oraz "Rosji bolszewików". W tych książkach omawiane są fakty, na których autor oparł uogólnienia z recenzowanej przeze mnie książki.
Trzy zasadnicze pytania postawione w tej publikacji to: 
1. Dlaczego carat upadł?
2. Dlaczego bolszewicy zwyciężyli?
3. Dlaczego Stalin został następcą Lenina?
Same pytania brzmią dość kontrowersyjnie. Trudno powiedzieć, czy można udzielić na nie jednoznacznej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Na pewno książkę tę warto czytać jako uzupełnienie do dwóch poprzednich prac autora, ponieważ w swej formie przypomina ona bardziej esej, niż czysto naukową publikację. W moim przypadku, będzie trochę na odwrót, ponieważ lektura "Rewolucji Rosyjskiej" i "Rosji Bolszewików" jeszcze przede mną. 

Mimo tego, lekturę odbieram jako bardzo przyjemną, oddziałująca na wyobraźnię w sposób pozwalający na podróż do przeszłości. Kiedy zaczęłam czytać, nie mogłam oderwać się od tej książki. Czytałam z zapartym tchem, podążając pospiesznie za myślami autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.