4 marca 2015

Samobójstwa literackie - Annais

Wydawnictwo: E-bookowo
Strony: 85
Moja ocena: 7/10

Zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, ponieważ uważam, że temat śmierci jest we współczesnej refleksji tematem tabu. Media wszelkiego typu wypierają śmierć daleko poza nawias naszej codziennej refleksji. 
Śmierć jest czymś, o czym się mówi, ale czego się nie przeżywa. To przerażające, ale jeśli przyjrzeć się obrazom z radia, czy telewizji, śmierć jest czymś, co się dzieje gdzieś poza nami, staje się pewnym dziwnym zjawiskiem. Nazwałam ją dziwnym zjawiskiem, ponieważ śmierć nie jest już wewnętrznym doświadczeniem pojedynczego człowieka, przeżywanym w domowym zaciszu. Nie jest już przykrą codziennością na ulicach, chyba, że w krajach dotkniętych wojną.
Śmierć stała się zagadką, jeszcze większą niż kiedyś. Nie mam tutaj na myśli tego, co po śmierci, ale sam moment umierania. Współczesny świat wypiera go z naszej świadomości, choć żadnego z nas śmierć nie ominie. 

Ale dosyć moich osobistych przemyśleń. Książka Annais nie traktuje o śmierci, jako takiej, choć stanowić może inspirację do głębszej refleksji. Jest to esej poświęcony samobójstwom literackim. Autorka, nie koncentruje się jednak na samej literaturze, ale również na innych gałęziach kultury, takich jak choćby malarstwo. 

W książce "Samobójstwa literackie" spotkamy się z bohaterami utworów Jacka Londona, Patricka Suskinda, czy Roberta Louisa Stevensona. Każdy z nich ma inną historie, odczuwa inne bolączki codziennego życia, ale łączy ich jedno, to, że w najbardziej bolesnym dla siebie momencie decydują się odebrać sobie życie.

Czy jest to oznaka długo skrywanego szaleństwa? Czy heroizm, wynikający z pogodzenia się ze swoją własną kruchością i podjęciem "racjonalnej" decyzji?  Czy może tchórzostwa? 

Autorka przeprowadzi nas przez analizy charakterologiczne rozmaitych bohaterów literackich, proponując swoją własną interpretację samobójstw w literaturze. 

Temat jest niezwykle ciekawy. Jest interesujący nie tylko z powodów, literaturoznawczych, nie zapominajmy, że analizy charakterologiczne bohaterów literackich, są również próbą powiedzenia czegoś bardziej ogólnego na temat samej natury ludzkiej. W tej materii, z pewnością nie wszystko zostało powiedziane i wiele jest jeszcze do zbadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.