8 marca 2015

Zadziwiający czarodziej z krainy Oz - Lyman Frank Baum

Wydawnictwo: E-bookowo
Strony: 212
Kategoria: Dla dzieci
Moja ocena: 10/10

Bardzo lubię tę historię. Kojarzy mi się ona z "Alicją z krainy czarów" i innymi opowieściami tamtego okresu (obydwie książki zostały napisane pod koniec XIX wieku). 

Obydwie doczekały się licznych ekranizacji. Jednakże, nie wszyscy wiedzą, że Lyman Frank Baum napisał całą serię opowieści o krainie Oz. Nie potrafię powiedzieć, czy wszystkie zostały przetłumaczone na język polski, ale z pewnością wydawnictwo E-bookowo ma w swojej ofercie jeszcze dwie książki z tej serii.

Świat Dorotki jest trochę smutny, szary, kiedy spotykamy ją po raz pierwszy. Dorasta ona w domu wujostwa, który na co dzień jest dość ponury. Dziewczynka ma jedynego przyjaciela w swoim ukochanym piesku, Toto. Pewnego dnia huragan porywa dom Dorotki. Dziewczyna budzi się w innej rzeczywistości, kolorowej, wielobarwnej... W krainie Oz. Okazuję się jednak, że również mieszkańcy krainy Oz mają pewne problemy, zaś Dorotka z pomocą nowych przyjaciół stara się je rozwiązać... 

To wciągająca podróż do magicznej krainy, która w ostateczności okazuje się nie tak odległa od codziennej rzeczywistości. To opowieść o przyjaźni, ale również o odkrywaniu w sobie siły do rozwiązywania codziennych trudności, mniejszych i większych.

Książka opowiada o także dorastaniu, ponieważ można ujmować je jako swego rodzaju wędrówkę, podczas której człowiek uczy się pokonywać rozmaite trudności, rozwiązywać problemy, przy okazji nabywając nowych umiejętności.

Z czystym sercem, polecam "Zadziwiającego czarodzieja z krainy Oz" jako wartościową książkę dla dzieci, której lektura na pewno nie będzie czasem straconym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.