9 kwietnia 2015

Przezroczyste przedmioty - Vladimir Nabokov

Wydawnictwo: Muza
Kategoria: literatura piękna
Strony: 145
Moja ocena: 10/10

Choć trudno powiedzieć, o czym jest ta książka, jest w niej coś takiego, co nie pozwala przejść obok niej obojętnie. Ogromne wrażenie wywarła na mnie niezwykła płynność autora. Podczas lektury tej książki, czytelnik nie jest tylko biernym odbiorcą opowieści, ale staje się również współtwórcą przedstawianej historii. Dzieję się tak, ponieważ opowieść roztacza przed czytelnikiem bardzo szerokie możliwości interpretacyjne.
Kim jest główny bohater? Kim jest ta persona? Nawet po lekturze książki, postać Hugo Persona nasuwa wiele wątpliwości. Opowieść ta, zdaje się być prosta, ale myślę, że jest to tylko pierwsze wrażenie, które zanika wraz z rozwojem wydarzeń. 

To zagadkowa historia, otwierająca przed czytelnikiem nowy świat, tak bogaty, dzięki temu, że może być interpretowana tak odmiennie, tak niejednoznacznie. Moim ulubionym cytatem z tej książki stało się zdanie: 
"Pada w Wittenberdze, ale nie w Wittgensteinie."
Zachęcam do przeczytania tej książki, do odbycia przedziwnej przygody z jeszcze dziwniejszym zakończeniem. 

2 komentarze:

 1. Zachęciłaś mnie. Zresztą lubię sięgać po klasykę. Czasem wydaje mi się, że teraz już nie wychodzą żadne dobre książki, wszystko jest zasypywane młodzieżówkami, a słowo bestseller już tak naprawdę przestało mieć znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Zgadzam się z tą opinią. Książki dzisiaj są "produkowane" na masową skalę. Fabryka książek, tak bardzo daleka jest od tych dzieł, w których ważone jest każde słowo.
   Podobne refleksje umieściłam w poście: http://malinowoherbaciana.blogspot.com/2015/04/tasmowa-literatura.html

   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie interesujące refleksje ;)

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.