8 czerwca 2015

L. Bardijewska: Baśnie polskie. JanosikSeria "Baśnie polskie" od razu przypadła mi do gustu. Uważam, że znajomość tradycji (również tej baśniowej) jest ważna. Dobrze jest znać rodzime baśnie i legendy, które kształtowały świadomość poprzednich pokoleń.

Jeżeli zaś chodzi o baśń o Janosiku, wciąż można zastanawiać się nad oceną moralną tego bohatera. Czy okradanie bogatych, po to, żeby obdarować biednych jest czynem chwalebnym? Można się zastanawiać, czy nie jest to wciąż zwykła kradzież, która zasługuje na naganę? 
Medal ma jednak dwie strony. Można interpretować same czyny Janosika w oderwaniu od intencji, ale wtedy taka ocena będzie niepełna. Nie ulega wątpliwości, że intencje bohatera były czyste. Nie chodziło o grabież dla samej grabieży, czy chęć wzbogacenia się, ale o pomoc przyjaciołom (mieszkańcom janosikowej wioski). Trudno nie uznać tego za okoliczność łagodzącą.

Baśnie naprawdę warto znać, choćby dlatego, że w życiu dorosłym wielokrotnie można się nimi posługiwać dla zobrazowania pewnych mechanizmów rządzących światem, czy choćby w celu przedstawienia swoich poglądów. Przykładowo, legenda o Janosiku ma swoje zastosowanie w filozofii Hansa Hermanna Hoppego, gdy mówi on o państwie, które podobnie jak bohater legendy odbiera bogatym, a rozdaje biednym. 

Baśnie są żywe, także w dorosłym życiu. Choć nie ze wszystkimi wartościami przekazywanymi w baśniach się zgadzamy, to na pewno każda taka opowieść przekazuje jakąś mądrość, nad którą warto się zastanowić, i którą można w dorosłym życiu wykorzystywać.

Wydawałoby się, że moja recenzja książki dla dzieci, jest raczej przeznaczona dla dorosłych, niż dla dzieci. Przyznaję, że rzeczywiście tak jest. Zakładam, że odpowiedzialny rodzić, to taki rodzic, który świadomie i refleksyjnie wybiera lektury dla swoich dzieci. To taki rodzic, który dba o jakość przyswajanych przez dziecko treści, bo przecież każda kochająca mama, czy każdy kochający tata, chce dla swojego dziecka najlepiej. 
"Baśnie polskie" to naprawdę świetna i godna polecenia seria, która daje wstępne zapoznanie z naszą kulturą, w szczególności ludową, bo baśnie są przecież przede wszystkim elementem folkloru ludowego, o którym w dzisiejszych czasach zbyt często się zapomina. Dodatkowym atutem książki są ładne ilustracje, a także dodatek w postaci słuchowiska. Zatem historię o Janosiku, dzięki tej książeczce można poznać aż na trzy sposoby: patrząc, czytając oraz słuchając. 
Polecam! ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.