26 lipca 2015

P. Stamer-Brandt: Gry i zabawy rozładowujące złość


Mam poważne wątpliwości co do pozytywnej oceny tej książki. Kilka zabaw świetnie nadaje się do przeprowadzenia z dziećmi, ale są  i takie, które są  według mnie etycznie podejrzane.

Taką etycznie podejrzaną zabawą jest rzekomo rozładowująca złość walka między dziećmi na gąbkowe miecze. Jest to moim zdaniem okropny pomysł  na zabawę,  który choć z pozoru może wydawać się błahy, w istocie oswaja dzieci z agresją. Zabawa taka wszczęta w momencie złości jest pokazywaniem dziecku, jak ma uwalniać swoją  agresję.

W takiej metodzie nie ma nic konstruktywnego, ani nic co kierowałoby agresję w twórczą stronę. Ważny jest również fakt, że tego typu zabawa nie prowokuje dzieci do dialogu, ani do komunikowania swoich uczuć, ale do reagowania na poczucie złości w możliwie najbardziej prymitywny sposób.

Walka na gąbkowe miecze może mieć pozytywny charakter, który  nie jest agresjotwórczy jeżeli nie została podjęta w reakcji na złość. Warto zwrócić uwagę na kontekst, który w tego typu zabawach jest bardzo istotny. Autorka książki momentami o tym zapomina, przez co sprawia wrażenie osoby,  która nie powinna dawać recept na rozładowywanie złości.
Jest to mankament bardzo poważny, który nie pozwala mi na pozytywną ocenę tej książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.