22 sierpnia 2015

Ks. Rafał Masarczk SDS: Granice relatywizmu w filozofii moralności


Nietrudno się domyślić, że zamówiłam tę książkę z racji swoich ogólnych zainteresowań filozoficznych. Wcześniej miałam ograniczoną styczność z filozofią Marii Ossowskiej, dlatego przyznaję, że ta lektura nie była dla mnie łatwa.

Autor w interesujący sposób prezentuje poglądy Marii Ossowskiej w kontekście relatywizmu moralnego. Choć nie jest to łatwa lektura, to warto po nią sięgnąć. W pierwszej części książki, ks. Rafał Masarczyk prezentuje rozróżnienia pojęciowe, które są stosowane w dalszej części lektury.  Druga część książki stanowi rozszerzenie części pierwszej w oparciu o początkowe rozróżnienia. Autor nie tylko prezentuje poglądy Marii Ossowskiej, ale również dokonuje oceny krytycznej i dzieli się z czytelnikiem swoimi własnymi przemyśleniami.

Jest to książka typowo specjalistyczna, przeznaczona dla tych, którzy zajmują się filozofią Marii Ossowskiej. Niemniej jednak, książka zachęciła mnie do szukania u źródeł. Zatem może ona stanowić również inspirację do sięgnięcia po książki Marii Ossowskiej. 
 Krótko o Marii Ossowskiej:
  • ur. 26.01.1896, zm. 13.08.1974
  • zarys zainteresowań: etyka, etologia, socjologia moralności 
  • uczennica Tadeusza Kotarbińskiego
  • jej uczeń: Leszek Kołakowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.