22 lutego 2016

Dominique Loreau: Sztuka planowania


"Sztuka planowania" pochłonęła mnie na ponad tydzień. Wybrałam sobie dobry czas na czytanie tej książki, ponieważ zaangażowałam się w kilka nowych spraw i zdecydowanie przyda mi się dobra organizacja, oraz jakieś ciekawe inspiracje w tym zakresie.

Książka Dominique Loreau nie jest przeznaczona tylko dla wielbicieli porządku i dobrze zorganizowanego czasu, może się okazać przydatna także tym czytelnikom, którzy chcą pracować nad sobą w zakresie rozwoju duchowego, oraz poznawania samego siebie.

Autorka skupiła się przede wszystkim na sposobie organizacji przemyśleń, polegającym na zapisaniu ich w postaci list. Bardzo mnie ten sposób przekonał. Jest szybki, wymaga zastanowienia nad tym, co faktycznie nadaje się do zapisania. Najważniejszą zaletą jest fakt, że takie listy nie zajmują wiele miejsca. Możemy sporządzać je także na komputerze, czy tablecie, wówczas problem zajętego miejsca praktycznie nie istnieje.

Pisanie list, jest nie tylko czystą przyjemnością, ale pozwala bardziej skoncentrować się na tym, co właściwie chcemy powiedzieć (co naprawdę myślimy), zapamiętać, czy zaplanować. Oddanie sedna w jednym zdaniu wcale nie jest prostym zadaniem. Zwłaszcza dla kogoś, kto cierpi na wrodzony słowotok :)

Listy mogą pełnić także funkcję terapeutyczną. Są bardzo przejrzyste, dlatego po ich zapisaniu, łatwo możemy do nich wracać i wyciągać nowe wnioski. Pomagają poznać samego siebie, a oprócz tego są przydatne, jako narzędzia do porządkowania rzeczywistości. 

Autorka książki podaje propozycje list, jakie mogą nam się przydać zarówno w codziennym gospodarowaniu czasem, jak i w głębszym rozumieniu siebie.

"Sztuka planowania" to książka godna polecenia, promująca spokojne, nieobsesyjne planowanie. Oprócz zaleceń typowo praktycznych, które zostały zaprezentowane w książce, autorka ma swoją własną, przemyślaną, życiową filozofię. Warto zajrzeć do tej książki, choćby po to, aby przekonać się o jej egzotyce, i być może znaleźć w niej coś dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.