10 lutego 2016

Katarzyna Krzan: Zacznij pisać. Motywacyjny poradnik pisarza


Wczoraj zaczęłam czytać tę książkę i wczoraj skończyłam. Bardzo mi się podobała, to takie spojrzenie trzeźwym okiem na pisarstwo, później na proces wydawniczy i na dystrybucję. Autorka wypowiada się jakby z podwójnej pozycji, dlatego jest to bardzo pouczające.

Z jednej strony, mówi jako pisarka, jako osoba doświadczona w tym zakresie, prowadząca warsztaty i szkolenia z pisarstwa, a z drugiej strony, jako redaktor naczelna wydawnictwa E-bookowo. Ujęło mnie to, że nie jest to poradnik napisany "pod publikę".

Autorka trzeźwym okiem opowiada o tym, jak wygląda cały żmudny proces pracy pisarza. Od posiadania odpowiednich narzędzi, pomysłu na historię, po próbę zaistnienia na rynku wydawniczym. W książce zostały przedstawione jasne i ciemne strony tego procesu. Autorka starała się zachować obiektywność. 

Naprawdę widać, że jest to szczery poradnik, napisany na podstawie zdobytego doświadczenia, nie zaś "chwyt marketingowy". Uważam, to za ważne, ponieważ w literaturze poradnikowej, jest bardzo wiele książek, które obiecują sukces, pewny przepis na miłość, na karierę. Czytelnicy, zwłaszcza ci, którzy przechodzą jakiś zawód, utrapienie, sięgają do takich książek w nadziei, że autor takiej publikacji pomoże im rozwiązać problem. Czasami tak się dzieje, ale bardzo rzadko. 

Katarzyna Krzan nie upiększa tego poradnika, nie obiecuje "kup moją książkę, a dostaniesz w prezencie sukces", autorka mówi "pracuj, a będą owoce. Ja podzielę się z tobą swoją wiedzą, żebyś miał pewne podstawy, które pomogą ci określić czego szukasz, dam ci propozycje jak możesz się w tym zakresie kształcić".
 
"Motywacyjny poradnik pisarza" to książka o tym, jak ważny jest warsztat, pewne podstawowe narzędzia pracy, determinacja, ale także zdolność do przyjmowania krytyki, nastawienie na rozwój budowany ciężką pracą.

Nie jest to książka dla tych, którzy siedzą w fotelu, oglądają telewizję i czekają aż spłynie na nich życiowa szansa. Odnajduję w tym poradniku, myśl, którą bardzo cenię, a o której wspominałam przy okazji innego posta, mianowicie taką, że "Można się nauczyć tańczyć, ale tylko tańcząc". I tak jak w tańcu, w pisarstwie ważne są pewne podstawowe kroki...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.