21 marca 2016

Arkadiusz Gerlica: Deutsch mit Akkusativ und Pommes, bitte!


Niemiecki może być tak prosty jak jedzenie. Powiedzieć, że w tej książce "wiedza leży na talerzu" - to wyjaśnić metodę, którą posługuje się autor w swoim podręczniku. Arkadiusz Gerlica poprzez częste odniesienia do sztuki kulinarnej wyjaśnia podstawy niemieckiego. W tym krótkim podręczniku autor pokazuje nam "co z czym się je". Na pewno nie może to być jedyna książka do nauki języka, jednak spełnia ona zadanie, jakie autor postawił sobie we wstępie.

Autor prezentuje ciekawe podejście, nie takie szkolne, "suche", ale nastawione zarówno na gramatykę, jak i na żywy kontakt z językiem. Warto w tych sprawach brać przykład z dzieci, które uczą się mówić. Posługiwanie się językiem nie przychodzi im w sposób sztuczny, ale w sposób naturalny. Nauka gramatycznych reguł zwykle przychodzi później, jest właściwie wtórna wobec posługiwania się nimi.

Do żywego kontaktu z językiem potrzebne są również pewne słowa i wytyczne, które autor przedstawił na stronach swojego podręcznika. Książka zawiera także porady, jak efektywnie nauczyć się języka niemieckiego. Jak najbardziej polecam ;)

2 komentarze:

 1. Ten niemiecki jest okropny! Pamiętam, jak trzy lata męczyłam się w gimnazjum z niemieckim! Na szczęście od trzech lat uczę się rosyjskiego i jest o wiele lepiej niż z niemieckim w gimnazjum.


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, ciekawe jak to jest z tym niemieckim. Wielu moich znajomych jakoś potwierdza i rozumie te doświadczenia. Czy to kwestia podejścia do nauki, przekazu, czy może jakiejś innej trudności? Trudno powiedzieć. :) Wszystkiego dobrego z okazji Świąt Wielkanocnych, pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.