8 maja 2016

F. Couplan, A. Lazaron: Rośliny lecznicze. Uprawa i zastosowanie. 20 roślin o tysiącach zalet.


Książka zawiera zbiór opisów 20 roślin. Znalazły się w niej rośliny powszechnie znane i stosowane w ziołolecznictwie, oraz te mniej popularne. Treść wzbogaciły zdjęcia i rysunki, które ułatwią laikowi identyfikację ziół. W zbiorze znalazły się nie tylko porady dotyczące właściwości prezentowanych roślin i  zalecenia jak je stosować, ale również wskazania dotyczące ich uprawy.

Mimo wspomnianych zalet, zbiór wydaje się być chaotyczny. Moim zdaniem jest to największa wada tej książki. Brakuje jakiegoś uporządkowania treści (np. "zioła na określoną dolegliwość", albo "zioła według miejsca występowania"). Wydaje się, że rośliny przedstawione w książce zostały dobrane przypadkowo, równie dobrze można by było umieścić tutaj jakiś inny zestaw roślin. Chaos sprawia, że taki poradnik, choćby najpiękniej wydany, jest kompletnie nieużyteczny.

Mimo interesujących treści nie poleciłabym tej książki nikomu, kto zastanawiałby się nad jej zakupem. Zazwyczaj do poradników ziołoleczniczych sięgamy w celu znalezienia rozwiązania dla konkretnego problemu. Jeśli posługiwanie się taką książką jest utrudnione przez niejasny układ treści, używanie jej po prostu nie ma sensu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.