18 listopada 2016

Harlan Coben: Na gorącym uczynku


Harlan Coben ma na swoim koncie wiele powieści sensacyjnych i kryminalnych. Sławę przyniosła mu książka "Nie mów nikomu" ("Tell no one" 2001 r.), w Polsce wydana w 2001 roku. Doczekała się również ekranizacji. Publikacje amerykańskiego autora dostarczają czytelnikom wielu emocji, zwykle niosą ze sobą także jakiś morał.

Powieść "Na gorącym uczynku" nie jest wyjątkiem. Reporterka programu telewizyjnego służącego demaskowaniu przestępstw seksualnych, Wendy Tynes zastawia pułapkę na pracownika opieki społecznej, Dana Mercera. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna jest winny zarzucanych mu czynów, ale czy na pewno? Czyżby Dan był zamieszany również w sprawę zaginionej nastolatki Haley McWaid? Choć wszystkie dowody wskazują na niego, Mercer zostaje uniewinniony. Wywołuje to powszechne oburzenie, jednak szczególnie przejęty jest Ed Grayson, były szeryf federalny. Mężczyzna namawia reporterkę do dokonania samosądu na rzekomym pedofilu. Czy kobieta przystanie na propozycję Graysona? Czy Dan Mercer naprawdę dokonał zarzucanych mu czynów? Czy był powiązany z Haley McWaid? I jaki związek z jego osobą ma tajemnicza sprawa z przeszłości?

Zachęcam czytelnika, aby poszukał odpowiedzi w lekturze na te, i inne pytania. Nie bez powodu wspomniałam, że Harlan Coben pisze powieści z morałem. W tej książce pisarz poddaje refleksji wartość przebaczenia i jego rolę w naszym życiu. "Wróciła myślami do Christy Stockwell i tego, że przebaczyła chłopcom z college'u, którzy ją skrzywdzili. Powiedziała, że wciąż żywiąc nienawiść traci się poczucie tego, co ważne. (...) Zemsta, nienawiść - jeśli przy nich trwasz, możesz stracić ważniejsze rzeczy"(1). 

"Na gorącym uczynku" to energetyzująca opowieść pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, nietuzinkowych bohaterów i skłaniająca do przemyśleń. To aż 480 stron emocji, które z pewnością rozgrzeją niejeden jesienny wieczór. Książkę podzielono na krótkie rozdziały, co ułatwia dawkowanie sobie przyjemności ;)
-------
Przypisy:
(1) H. Coben, Na gorącym uczynku, Warszawa 2011, s. 468.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.